Eighth Symposium on General Topology

and its Relations to Modern Analysis and Algebra

was held on August 18–24, 1996 in Prague, Czech Republic. It was organized by the Mathematical Institute of the Czech Academy of Sciences and the International Mathematical Union in cooperation with the Faculty of Mathematics and Physics of the Charles University, the Department of Mathematics of the Institute of Chemical Technology and the Department of Mathematics of the University of Economics.

Organizing committee

The Symposium was attended by 243 mathematicians from 34 countries. The scientific programme consisted of 38 lectures invited by the organizing committee, 134 oral contributions presented in four parallel sections, 23 posters and 14 enlarged abstracts; 27 invited talks are published in Topology and its Applications, volumes 85 (1998) and 99 (1999); 40 contributions together with 172 abstracts are published at the Topology Atlas (see Abstracts and Proceedings).

List of participants

Johannes Michael Aarts (Delft, the Netherlands), Gerardo Acosta-Garcia (Mexico, D.F., Mexico), Jiří Adámek (Braunschweig, Germany), Ian William Alderton (Pretoria, South Africa), Elena Alemany-Martinez (Valencia, Spain), Boualem Alleche (Mont Saint Aignan Cedex, France), Sergey Antonian (Krasnogorsk, Moskovskaya oblast, Russia), Alexander V. Arhangelskii (Moscow, Russia), Francisco G. Arenas (Almeria, Spain), Jaco de Bakker (Amsterdam, the Netherlands), Bohuslav Balcar (Praha, Czech Republic), Richard N. Ball (Denver, USA), Zoltan Balogh (Oxford, OH, USA), Rene Bartsch (Rostock, Germany), H. L. Bentley (Toledo, Ohio, USA), Aleksander Błaszczyk (Katowice, Poland), Raouchan Bouziakova (Moscow, Russia), Mike Boyle (College Park, MD, USA), Henno Brandsma (Amsterdam, the Netherlands), M. Montserrat Bruguera (Barcelona, Spain), Guillaume Brümmer (Rondebosh, South Africa), Zuzana Bukovská (Kosice, Slovakia), Lev Bukovský (Kosice, Slovakia), Bruce Burdick (Providence, RI, USA), Jean Calbrix (Saint Jacques sur Darnetal, France), Jiling Cao (Auckland, New Zealand), Maria Rita Casali (Modena, Italy), Matija Cencelj (Ljubljana, Slovenia), Jozef Chaber (Warszawa, Poland), M. Jesus Chasco (Vigo, Spain), Monique Chicourrat (Aubiere Cedex, France), Alex Chigogidze (Saskatoon, Canada), Krzysztof Ciesielski (Krakow, Poland), Petr Čížek (Praha, Czech Republic), Maria Manuel Clementino (Coimbra, Portugal), Eva Colebunders (Brussels, Belgium), Eva Coplakova (Delft, the Netherlands), Camillo Costantini (Torino, Italy), Ákos Császár (Budapest, Hungary), Elias David (London, United Kingdom), Anna Di Concilio (Salerno, Italia), Dikran Dikranjan (Udine, Italy), Giuseppe Di Maio (Caserta, Italy), Doitchin Doitchinov (Sofia, Bulgaria), Albrecht Dold (Heidelberg, Germany), Szymon Dolecki (Dijon, France), Julian Dontchev (Helsinki, Finland), Alan Dow (North York, Canada), Fons van Engelen (Rotterdam, the Netherlands), Nurettin Ergun (Istanbul, Turkey), Marian Fabian (Praha, Czech Republic), Alessandro Fedeli (L'Aquila, Italy), Vitaly V. Fedorchuk (Moscow, Russia), Steven Fisher (Oxford, United Kingdom), Roman Frič (Kosice, Slovakia), Sakaé Fuchino (Berlin, Germany), Seiji Fujii (Oti-Gun, Ehime, Japan), Carlo Gagliardi (Modena, Italy), Jorge Galindo (Castellon, Spain), Maximilian Ganster (Graz, Austria), Salvador Garcia-Ferreira (Morelia, Michoacan, Mexico), Paul Gartside (Oxford, United Kingdom), Ferenc Gerlits (Ithaca, NY, USA), Janos Gerlits (Budapest, Hungary), Stefan Geschke (Berlin, Germany), Eli Glasner (Tel Aviv, Israel), Wieslaw Glowczynski (Gdansk, Poland), Chris Good (Birmingham, United Kingdom), Ivan Gotchev (Blagoevgrad, Bulgaria), Douglass L. Grant (Sydney, Nova Scotia, Canada), Sina Greenwood (Auckland, New Zealand), Gary Gruenhage (Auburn, AL, USA), Anatoly Gryzlov (Izhevsk, Russia), Bernd Günther (Frankfurt, Germany), Cosimo Guido (Lecce, Italy), Alexandra S. Gulko (Moscow, Russia), Sergei Gulko (Tomsk, Russia), Valentin Gutev (Sofia, Bulgaria), Roger Hansell (Storrs, CT, USA), Jeanne Harris (Washington, PA, USA), Klaas Pieter Hart (Delft, the Netherlands), Michael van Hartskamp (Amsterdam, the Netherlands), Robert Heath (Pittsburgh, PA, USA), Ulrich Heckmanns (Muenchen, Germany), Lutz Heindorf (Berlin, Germany), Jan Hejcman (Praha, Czech Republic), Melvin Henriksen (Claremont CA, USA), Salvador Hernandez (Castellon, Spain), Horst Herrlich (Bremen, Germany), Lubica Holá (Bratislava, Slovakia), David Brendon Holgate (Rondebosch, South Africa), Petr Holický (Praha, Czech Republic), Michael Hrušák (Plzen, Czech Republic), Jan Hruška (Prague, Czech Republic), Henry Hung (Montreal, Canada), Miroslav Hušek (Prague, Czech Republic), Jeanne S. Hutchison (Birmingham, AL, USA), Mihaela Iancu (North York, Ontario, Canada), Stavros Iliadis (Patras, Greece), Alejandro Illanes (Mexico, D.F., Mexico), Gerald Itzkowitz (Flushing, New York, USA), Ludvík Jánoš (Prague, Czech Republic), Milena Jelic (Beograd - Zemun, Yugoslavia), Rolando Jimenez Benitez (Morelia, Michoacan, Mexico), Istvan Juhász (Budapest, Hungary), Heikki Junnila (Helsinki, Finland), Ondřej Kalenda (Prague, Czech Republic), Zbigniew Karno (Bialystok, Poland), Kazuhiro Kawamura (Tsukuba, Ibaraki, Japan), Alexander Kechris (Pasadena, CA, USA), Karsten Keller (Greifswald, Germany), Gary Kennedy (Belfast, United Kingdom), Judy Kennedy (Newark DE, USA), Zaid Kimmie (Cape Town, South Africa), Ljubiça Kočinac (Aleksandrovac, Yugoslavia), Anatoli Kombarov (Moscow, Russia), Sabine Koppelberg (Berlin, Germany), Ralph Kopperman (Tappan, NY, USA), Martin Kovár (Brno, Czech Republic), Jan Kraszewski (Wroclaw, Poland), Pawel Krupski (Wroclaw, Poland), Jerzy Krzempek (Katowice, Poland), Tomasz Kubiak (Poznan, Poland), Wieslaw Kubiš (Katowice, Poland), Hans Peter Künzi (Berne, Switzerland), Wladyslaw Kulpa (Katowice, Poland), H. Kenneth Kunen (Madison, WI, USA), Petr Kůrka (Prague, Czech Republic), Grazyna Stanislawa Kwiecinska (Gdansk, Poland), Jimmie D. Lawson (Baton Rouge, LA, USA), Attilio Le Donne (Roma, Italy), Arkady Leiderman (Beer-Sheva, Israel), Alex J. Lemin (Moscow, Russia), Shou Lin (Ningde, Fujian, China), J. Lindenstrauss (Jerusalem, Israel), Fred E. J. Linton (Middletown, Connecticut, USA), Zbigniew Lipecki (Wroclaw, Poland), Jurij Lisica (Moscow, Russia), Sergio Lopez-Vazquez (Mexico, D.F., Mexico), Jimena Lopis Rivas (Caracas, Venezuela), Harriet Lord (Upland, CA, USA), Attila Losonczi (Budapest, Hungary), Robert Lowen (Antwerp, Belgium), Joze Malešič (Ljubljana, Slovenia), Witold Marciszewski (Amsterdam, the Netherlands), Dermot Marron (Belfast, United Kingdom), Mikhail Matveev (Moscow, Russia), John C. Mayer (Birmingham, AL, USA), Aisling McCluskey (Galway, Ireland), David McIntyre (Auckland, New Zealand), Brian McMaster (Belfast, United Kingdom), Enrico Meccariello (Benevento, Italia), Hector Medellin (Mexico City, Mexico), Michael Megrelishvili (Ramat-Gan, Israel), Jan van Mill (Amsterdam, the Netherlands), Neza Mramor Kosta (Ljubljana, Slovenia), Mila Mrševic (Beograd, Yugoslavia), Frederic Mynard (Dijon Cedex, France), Zsigmond Nagy (Budapest, Hungary), Jacek Nikiel (Beirut, Lebanon), Tsugunori Nogura (Matsuyama, Japan), Giorgio Nordo (Sant'Agata, Messina, Italy), Peter Nyikos (Columbia, SC, USA), Haruto Ohta (Shizuoka, Japan), Oleg Okunev (Mexico D.F., Mexico), Ernesto Ordonez (Mexico, D. F., Mexico), Lex Oversteegen (Birmingham, Alabama, USA), Jan Paseka (Brno, Czech Republic), Elliot Pearl (Toronto, Ontario, Canada), Jan Pelant (Praha, Czech Republic), Maria Jose Perez-Penalver (Valencia, Spain), Michel Pillot (Dijon Cedex, France), Szymon Plewik (Katowice, Poland), Strashimir Georgiev Popvassilev (Sofia, Bulgaria), Maria Angeles de Prada (Bilbao, Spain), Janusz R. Prajs (Opole, Poland), Gerhard Preuss (Berlin, Germany), Maria Luz Puertas (Almeria, Spain), Steven Purisch (Miami Shores, FL, USA), Dušan Repovš (Ljubljana, Slovenia), Michael Rice (Middletown, Connecticut, USA), Kerry Richardson (Auckland, New Zealand), Desmond Alexander Robbie (Melbourne, Australia), Mary Ellen Rudin (Madison, WI, USA), Yuri Sadovnichy (Moscow, Russia), Tzvi Scarr (Jerusalem, Israel), Annelese Schauerte (Cape Town, South Africa), Michel Schellekens (Sint Martens Bodegem, Belgium), Joachim Schröder (Puta, South Africa), Jack Segal (Seattle, USA), Dmitri Shakhmatov (Matsuyama, Japan), Evguenii Shchepin (Moscow, Russia), Saharon Shelah (Jerusalem, Israel), Stanislav Shkarin (Moscow, Russia), Alexander Šostak (Riga, Latvia), I. V. Shragin (Tuebingen, Germany), Petr Simon (Prague, Czech Republic), Olga V. Sipacheva (Moscow, Russia), Saliou Sitou (Dijon Cedex, France), Josef Šlapal (Brno, Czech Republic), Frank A. Smith (Kent, Ohio, USA), Nancy Smith (Kent, Ohio, USA), Michael B. Smyth (London, United Kingdom), Lajos Soukup (Budapest, Hungary), Lurdes Sousa (Viseu, Portugal), Ian Stares (Oxford, United Kingdom), Dimitrina Stavrova (Sofia, Bulgaria), Doug R. Stocks (Birmingham, AL, USA), Bob Sullivan (Nedlands, Australia), Mary Anne Swardson (Athens, OH, USA), Alicja Swol (Wroclaw, Poland), Zoltan Szentmiklóssy (Budapest, Hungary), Paul Szeptycki (Athens, Ohio, USA), Andrzej Szymański (Slippery Rock, USA), Franklin Tall (Toronto, ON, Canada), Angel Tamariz-Mascarua (Mexico City, Mexico), Egbert Thümmel (Prague, Czech Republic), Gino Tironi (Trieste, Italy), Mikhail Tkachenko (Mexico, D.F., Mexico), Vladimir Tkachuk (Mexico, D.F., Mexico), Stevo Todorčević (Toronto, Canada), Artur Hideyuki Tomita (Sao Paolo, Brazil), F. Javier Trigos-Arrieta (Bakershield, CA, USA), Věra Trnková (Praha, Czech Republic), H. Murat Tuncali (North Bay, Canada), Marian Turzański (Katowice, Poland), Vladimir Uspenskij (Moscow, Russia), Jerry Vaughan (Greensboro, NC, USA), Hans Vermeer (Delft, Netherlands), Luis Miguel Villegas-Silva (Mexico City, Mexico), Paolo Vitolo (Potenza, Italy), Peter Vojtáš (Košice, Slovakia), Vojkan Vuksanovic (Nis, Yugoslavia), Stephen Watson (North York, Ontario, Canada), Julian Webster (London, United Kingdom), Martin Weese (Berlin, Germany), Jack Widman (Middletown, CT., USA), Scott W. Williams (Buffalo New York, USA), Richard G. Wilson (Mexico D.F., Mexico), Grant Woods (Winnipeg, Manitoba, Canada), Yukinobu Yajima (Yokohama, Japan), Ivan Yaschenko (Moscow, Russia), Miroslav Zelený (Prague, Czech Republic),

List of countries

The table summarizes the number of participants from individual countries.

USA 37
Czech Republic 19
Poland, Russia 17
Germany 14
Mexico 13
Canada 11
the Netherlands, United Kingdom 10
Spain 9
France, Hungary 7
Israel, Japan, South Africa 6
Bulgaria, Slovakia 5
New Zealand, Slovenia, Yugoslavia 4
Belgium 3
Australia, Finland, Portugal 2
Austria, Brazil, China, Greece, Ireland, Latvia, Lebanon, Switzerland, Turkey, Venezuela 1

List of presentations

The invited lectures are in boldface.

Aarts Coloring fixed-point free maps
Acosta-Garcia Continua which have the property of Kelley hereditarily. (poster)
Adámek Topological spaces, grids and topological systems. (Joint work with M. C. Pedicchio.)
Alderton Finite products and conjoining structures in monotopological categories.
Alemany-Martinez On quasi-metric completion.
Alleche On finite product of some sequential spaces.
Antonian Retraction properties of the orbit space.
Arhangelskii Embeddings into C_p-spaces.
Arenas On Sierpinski theorem. (enlarged abstract)
de Bakker Metric control flow semantics.
Balcar Sequential topology on complete Boolean algebras. (poster)
Ball Injective T-Boolean algebras and projective flows.
Balogh On the Bing-Nagami conjecture.
Bartsch How to generalize the notion of a k-space. (enlarged abstract)
Bentley On the strict completion of a nearness space.
Błaszczyk A note on complete subalgebras of \sigma-centered complete Boolean algebras.
Bouziakova On products of topological spaces and condensations.
Boyle Ordering first Čech cohomology for a one-dimensional mapping torus.
Brandsma A monolithic compact HL space with a non-monolithic hyperspace.
Bruguera Duality for convergence Abelian groups. (poster)
Brümmer Paradigmatic canoncal quasi-uniformities. (poster)
Bukovský Trigonometric thin sets and \gamma-sets.
Calbrix Čech-complete spaces and selectors.
Cao On quasiuniform hyperspaces of compact subsets.
Cencelj On Daverman compacta.
Chaber On Souslin sets in \sigma (N^\aleph_1).
Chasco Duality for convergence Abelian groups.
Chicourrat Extension of pretopologies and proximites.
Chigogidze A note of Nobeling spaces and finite-dimensional absorbing sets. (enlarged abstract)
Ciesielski Sections in topological dynamics.
Čížek A construction of new Gulko and Talagrand compacta.
Clementino Separation versus connectedness.
Colebunders Coreflective subconstructs of the category of Čech closure spaces.
Coplakova Crowded rational ultrafilters.
Costantini Selection properties for the hyperspace of an ultrametric space.
Császár Cauchy spaces and contiguities.
David Scott spaces and Sober spaces.
Di Concilio Hyperproximity (poster)
Dikranjan Recent progress in minimal topological groups.
Di Maio A hypertopology determinated by the family of totally bounded sets is the infimum of upper Wijsman topologies. (poster)
Doitchinov Cauchy completions of uniform frames. (enlarged abstract)
Dold Universal fixed point invariants.
Dolecki Applications of convergence theory to general topology.
Dontchev Ideal resolvability.
Dow Partition algebras of MAD families.
Fedeli On the cardinality of Hasudorff spaces. (enlarged abstract)
Fedorchuk On completeness of spaces of \tau-additive measures.
Frič Sequential envelope revisited. (with N. Kemeto.) (enlarged abstract)
Fuchino Very weak variant of the square principle and it's applications. (poster)
Fujii Perfect normality of subspaces of products.
Galindo The concept of boudedness and the Bohr compactification of a MAP Abelian group.
Ganster On some generalizations of spaces in which Lindelöf subsets are closed.
Garcia-Ferreira On \alpha-pseudocompactness and p-pseudocompactness.
Gartside Near metric properties of function spaces.
Gerlits A Ramsey-type topological theorem.
Glasner Structure theory and its applications in topological dynamics.
Gotchev On sequential properties of Noetherian topological spaces.
Grant Converting groups into cancellative semigroups: an algebraic approach to the Wallace Problem.
Greenwood Microbundles revisited.
Gruenhage Irreducible restrictions of closed mappings.
Gryzlov Weak p-points
Guido Fuzzy topological properties in some categories of fuzzy topological spaces.
Gulko S. P-points and continuous function spaces.
Gulko A. Rectifiable spaces.
Günther Continuous Alexander-Spanier cohomology classifies principal bundles with Abelian structure group. (poster)
Gutev Selections and continuity-like set-valued mappings. (poster)
Hansell Nonseparable analytic metric spaces and quotient maps.
Hart The Čech-Stone compactification of R.
Hartskamp Normal spaces and fixed-points of Čech-Stone extensions.
Heath Cancellative topological semigroups on lineary ordered spaces.
Heindorf On zero-dimensional images.
Hejcman Length of metric spaces and rectifiable mappings.
Henriksen More on biseparating maps.
Herrlich Choice principles in topology and elementary analysis.
Holá Topologies on the space of continuous functions. (With G. Di Maio, D. Holý, R. A. McCoy.) (poster)
Holgate Linking the closure and orthogonality properties of perfect morphisms in a category.
Holický Complete sequences of covers and general analytic spaces.
Hrušák Michael +-Ramsey filters and \alpha_i-spaces. (poster)
Hung Metrizability in terms of a weak separation property on a product.
Hušek Productivity of some classes of topological linear spaces.
Iliadis Universal mappings.
Illanes Retractible continua.
Itzkowitz Very large families of dense pseudocompact subgroups in compact product-like groups.
Jánoš Compactification and linearisation of abstract dynamical systems.
Jelic On dimension of bitopological spaces.
Jimenez Benitez Fibrewise retraction and shape properties of the orbit space.
Juhász What is left of CH after you add Cohen reals?
Junnila On point-finite cellularity of function spaces.
Kalenda A new example of a function of the first class.
Karno Free mappings and solenoidal continua.
Kawamura A survey on almost 0-dimensional spaces.
Kechris Topological group actions and Borel filters on the integers.
Keller Correspondence principle and translation principle in complex quadratic iteration.
Kennedy J. Indecomposable continua in fluid flow past a spatial array of cylinders.
Kennedy G. Submaximality and superconnected are complementary topological invariants.
Kimmie Construction of functorial transitive quasi-uniformities.
Kočinac Sequential spaces and clenability.
Kombarov Normality-type properties in exp(X). (enlarged abstract)
Koppelberg Constructing homomorphisms on Boolean algebras by \sigma-filtrations.
Kovár On mutual compactificability of topological spaces.
Krupski The disjoint arcs property and homogeneity.
Krzempek Compositions of simple maps.
Kubiak Lower limits of lattice-valued functions and the associated fuzzy topologies.
Künzi The Bourbaki quasi-uniformity.
Kulpa Topological simplicial spaces.
Kunen Weak measure extension theorem.
Kůrka Language complexity of unimodal systems.
Kwiecinska On approximate constinuity of multivalued functions. (enlarged abstract)
Lawson Metric spaces via domain theory.
Le Donne A Hausdorff non-regular HS-space. (poster)
Leiderman On linear continuous surjections of the spaces C_p(X).
Lemin Cayley-Mac Lane type theorem for ultrametric spaces.
Lindenstrauss Uniform quotient maps of Banach spaces.
Lin Lasnev spaces and T. Miwa's question. (enlarged abstract)
Lipecki Badly noncontinuous injective operators between polish metric linear spaces.
Lisica Compact functor from the category of direct systems of compact groups to the category of compact groups.
Lopez-Vazquez Hyperspaces which are locally Euclidean at the Top. (poster)
Lopis Rivas Partitions of products of finite sets.
Lord Connectedness and disconnectednes: in Top and elsewhere.
Losonczi Lattice-theoretic properties of quasi-uniform extensions.
Lowen Approximation in functional analysis.
Malešič Toroidal decompositions of 3-sphere.
Marciszewski Recent results on the structure of the function spaces C_p(X).
Marron Splittability of ordered sets and spaces.
Matveev On some properties defined via starts. (poster)
Mayer Building blocks for Julia sets.
McCluskey Ordered subsets of the reals.
McIntyre Finite intervals in the lattice of topologies.
McMaster Quasiorder contexts for total negation.
Meccariello Wijsman topology on lower semicontinuous functions. (With L. Holá)
Medellin Optimization of network topologies. (poster)
Megrelishvili Fragmentability and continuity of dual semigroup actions.
van Mill Two point set extensions.
Mramor Borsuk-Ulam theorems in Banach bundles. (poster)
Mrševic \theta-cennectedness and local \theta-connectedness in topological spaces.
Nikiel On rim properties of continua.
Nogura Characterization of topological spaces via continuous selections.
Nyikos The interval topology on trees.
Okunev On the relation of t-equivalence.
Ohta Abelian groups of integer-valued continuous functions.
Ordonez Continuous functions in the circumference that have a conjugate near the identity. (poster)
Oversteegen Periodic points near indifferent fixed points.
Paseka Some results on simple quantales.
Perez-Penalver Fine quasi-uniformity and completness. (enlarged abstract)
Plewik Variation on Hally's theorem.
Popvassilev On the topology of R^n that is weak with respect to the family of all lines.
de Prada Internal characterization of L-Completely Regular Spaces. (with T. Kubiak)
Prajs On hereditarily decomposable homogeneous continua.
Preuss Precompactness and compactness in the natural function spaces of the category of semiuniform convergence spaces.
Puertas On Krull dimension. (enlarged abstract)
Purisch Dense metrizable subsets of ordered spaces.
Repovš On free actions of Ap on closed manifolds.
Rice Continuous algorithms.
Richardson Metrisability of resolved spaces.
Robbie Wallace Semigroups.
Rudin M. E. Monotone normality.
Sadovnichy On some metric and uniform properties of spaces of probability measures.
Scarr Constructiong Tychonoff G-spaces which are not G-Tychonoff.
Schauerte Biframe properties.
Schellekens On upper weightable spaces.
Schröder On sub-, pseudo- and quasimaximal spaces.
Segal Quasi embeddings and embeddings of polyhedra in R^n.
Shakhmatov Topics in applied topology.
Shchepin On continuous selections of multivalued mappings.
Shelah Applications of pcf-theory in topology.
Shkarin On stratifiable locally convex spaces.
Šostak On products of CLP-compact
Sipacheva Stratifiable locally convex spaces.
Šlapal Compactness in categories of S-net spaces.
Smith Locally finite collections in spaces. (poster)
Smyth Topological graphs for unifying digital and continuous topology: Hahn-Mazurkiewicz theorem.
Soukup Cardinal functions in generic extensions.
Sousa Multireflectivity and multiorthogonality.
Stares The Dugundji extension property
Stavrova Cardinal restrictions in general circumstances.
Swardson Nearly realcompact spaces and T2-connectifiability.
Szeptycki G_\delta sets in topological spaces and games.
Szymański Butterfly points (joint work with A.Dow).
Tall The topology of elementary submodels.
Tamariz-Mascarua Extensions of functions in Mrowka-Isbell spaces. (enlarged abstract)
Tironi Pseudoradial spaces from CH.
Tkachenko Strenghening connected topologies of spaces and topological groups.
Tkachuk There are Tychonoff submaximal separable uncountable spaces.
Todorčević Compact sets of Baire class-1 functions.
Tomita On finite powers of countably compact groups.
Trigos-Arrieta The Bohr topology in MAP groups. (poster)
Trnková Maps of finite powers of spaces.
Tuncali Local connectivity and maps onto non-metrizable arcs.
Turzański Strong sequences and independence.
Uspenskij Light maps and extensional dimension.
Vaughan Absolute countable compactness and property (a).
Vermeer Applications of colorings.
Villegas-Silva Maximal resolvability of some topological spaces and groups. (enlarged abstract)
Vojtáš On ultrafilters on \omega^*.
Vuksanovic On some relative cardinal invariants. (poster)
Walters-Wayland The notion of a P-space in a frame setting.
Watson A regular space with a countable network and different dimensions.
Webster Realting conectivity properties of graphs and spaces via an inverse limit construction. (enlarged abstract)
Widman Topological Groups in which every dense subgroup has a convergent sequence.
Williams A note on dyanmics on the irrationals.
Wilson Subspaces satisfying higher separation axioms.
Woods The epimorphic hull of C(X).
Yajima Covering properties and products.
Yakivchik Weak normality and products of spaces.
Yaschenko Embeddings into R^n and dimension of cleanable spaces.
Zelený On \sigma-ideals of compact sets.